Niepoprawie wypełniony formularz!

Nie udało się wysłać formularza!

Formularz został wysłany!

Masz pytania?
Podaj swój numer - oddzwonimy!
John Flaminsky
OFICJALNY PARTNER
PROGRAM
CZYSTE POWIETRZE
PELLET czy DREWNO ?
CENTRUM SERWISOWE
MASZ PYTANIA? 
ZADZWOŃ! +48608427709

Keep calm and burn pellet.
powered by John Flaminsky

blog › Ogrzewanie domu za pomocą kominka cz. 2 – płaszcz wodny

2016-07-12

Kominki z płaszczem wodnym powoli robią furorę w Polsce, a coraz więcej osób bierze je pod uwagę przy planowaniu ogrzewania swojego nowego domu. Za pomocą kominka z płaszczem wodnym możemy łatwo dogrzać nasz dom, odciążając przy tym część systemu centralnego ogrzewania. 


Jak działa płaszcz wodny?


W dużym uproszczeniu, płaszcz wodny jest zamkniętą konstrukcją zbiornika znajdującego się bezpośrednio nad paleniskiem kominka oraz systemu rur doprowadzających wodę do wymiennika ciepła. Ogrzewana przez kominek woda jest oddawana przez wymiennik ciepła do instalacji centralnego ogrzewania a następnie do grzejników. Widać tu różnicę w działaniu w porównaniu ze zwykłymi kominkami, przy których duża część energii cieplnej ucieka przez komin wraz z gazami spalinowymi.





Plusy z posiadania płaszcza wodnego


  1. Zmniejszone koszty ogrzewania


Kominek z płaszczem wodnym może być uzupełniającym lub głównym źródłem ogrzewania w domu. Można połączyć go z urządzenie bezobsługowym (np. z kotłem zasilanym gazem) aby osiągnąć maksimum wydajności w ogrzewaniu. Jako iż drewno jest tańsze od gazu, możemy na zmianę palić w obu piecach, dzięki czemu koszty ogrzewania domu mogą zmaleć nawet o 30-40%.


  1. Oszczędzamy na podgrzewaniu w naszych kranach


Kominek z płaszczem wodnym potrafi również podgrzać wodę jak bojler. Jeśli akurat wkład kominkowy nie pracuje, ciepła woda może być dostarczana z kotła grzewczego, ogrzewana za pomocą grzałki elektrycznej, lub za pomocą kolektorów słonecznych, które coraz częściej są wykorzystywane do podgrzewania wody w okresie w sezonie wiosenno-letnim.


O czym pamiętać podczas instalacji systemu?


Kluczowe jest dobranie mocy kominka do wielkości pomieszczenia. Należy tu kierować się zasadą, że na każdy m2 powinno przypadać 100-150 W mocy. Ważna jest również jakość paliwa – im mniej wilgotne i dłużej sezonowane drewno, tym rzadziej będziemy podkładać do kominka. Korzystanie z kominka będzie wtedy znacznie mniej uciążliwe. Oczywiście można również zamontować kominek opalany peletem lub brykietami drzewnymi.


Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym wielu renomowanych firm znajdziecie na naszej stronie – wystarczy jeden klik, by znaleźć kominek idealny dla siebie.  

Producenci

ALA
BIOMASA
darco
Italkero
John Flaminsky
La Nordica-Extraflame
pob
poujoulat
Ribimex
Realizacja sklepu internetowego SEI Weboski