Niepoprawie wypełniony formularz!

Nie udało się wysłać formularza!

Formularz został wysłany!

Masz pytania?
Podaj swój numer - oddzwonimy!
John Flaminsky
OFICJALNY PARTNER
PROGRAM
CZYSTE POWIETRZE
PELLET czy DREWNO ?
CENTRUM SERWISOWE
MASZ PYTANIA? 
ZADZWOŃ! +48608427709

Keep calm and burn pellet.
powered by John Flaminsky

blog › Jak wybrać wkład kominkowy?

2016-08-23
Wybierając kominek często myślimy przede wszystkim o samym cudownym efekcie jaki daje ogień oraz funkcji dekoracyjnej. Na pewno jest to słuszna droga bo jak że ważna jest radość w życiu, ale nie możemy zapominać o praktycznej funkcji jaką ma spełniać kominek – ogrzewanie domu.



Nasz kominek powinien być tanim źródłem ogrzewania jednak jego funkcjonalność w dużej mierze zależy od dobrze dobranego wkładu kominkowego.
Aktualnie dostępność kominków, ich kolorystyka, różnorodność jest bardzo duża, natomiast jeśli chodzi o same wkłady są dostępne w dwóch technologiach: odlewane z żeliwa lub skonstruowane ze stali kotłowej z szamotowymi okładzinami. Oba typy wkładów mają zarówno zalety jak i wady.

Wkłady żeliwne mają zdecydowanie większą bezwładność cieplną, kominek dużej się nagrzewa, ale również długo oddaje ciepło. Waga takich wkładów jest duża, cechuje je trwałość, są odporne na korozje i wszelkie uszkodzenia. Wkłady stalowe zdecydowanie szybciej oddają ciepło, ale równie szybko się wychładzają. W celu ograniczenia szybkiej utraty ciepła mają zapobiegać szamotowe okładziny. Stal szczególnie złej jakości może być mniej odporna na warunki panujące w kominku i z czasem korodować a elementy szamotu mogą pękać.
Jednym z najczęstszych kryteriów podczas kupowania kominka jest cena i wygląd. O ile estetyka jest czymś normalnym bo kominek będzie nam towarzyszył na co dzień to szukanie najtańszego wkładu nie jest idealnym rozwiązaniem. W branży kominków często za ceną idzie jakość, tańsze produkty są wykonane z gorszych materiałów, mniej trwałych, które szybciej mogą ulegać uszkodzeniom i przysporzyć użytkownikom sporo problemów. Warto więc sprawdzić i porównać parametry jakościowe jakie mają elementy wkładu, który chcemy zakupić. 

Bardzo ważnym elementem podczas wyboru kominka są jego dane techniczne takie jak: moc nominalna w kilowatach, sprawność grzewcza, wielkość paleniska, sposób wybierania popiołu, sposób otwierania drzwiczek, opcja otwierania i zamykania szybra.

Na koniec rada by starannie dobierać moc kominka do domu, powszechnie przyjęte jest, że moc 1kw ogrzewa 10 m2,   są to jednak dane orientacyjne, ponieważ budynki mają różne zapotrzebowanie energetyczne.

Producenci

ALA
BIOMASA
darco
Italkero
John Flaminsky
La Nordica-Extraflame
pob
poujoulat
Ribimex
Realizacja sklepu internetowego SEI Weboski