Niepoprawie wypełniony formularz!

Nie udało się wysłać formularza!

Formularz został wysłany!

Masz pytania?
Podaj swój numer - oddzwonimy!
John Flaminsky
OFICJALNY PARTNER
PROGRAM
CZYSTE POWIETRZE
PELLET czy DREWNO ?
CENTRUM SERWISOWE
MASZ PYTANIA? 
ZADZWOŃ! +48608427709

Keep calm and burn pellet.
powered by John Flaminsky

blog › Czym palić w kominku?

2016-08-03
Prawie każdy marzy o kominku w domu, przyjemne ciepło i widok ognia to elementy które u większości wywołują cudowne odczucia.  

Dopiero po zakupie pojawiają się pytania dotyczące użytkowania kominka między innymi czym w nim palić. Kierując się doborem paliwa do naszego kominka warto zwrócić uwagę na podstawowe czynniki takie jak: bezpieczeństwo, wydajność, oszczędność oraz szkodliwość dla środowiska. Poniżej charakterystyka trzech najpopularniejszych paliw.

1.Drewno - najbardziej oczywiste i najczęściej stosowane do opalania kominka, łatwo dostępne w stosunkowo dobrej cenie. Po spaleniu zostawia mało popiołu ok 3% masy drewna w dodatku emituje bardzo mało związków szkodliwych dla środowiska. Aby być w pełni zadowolonym z palenia drewnem należy jednak pamiętać o kilku podstawowych cechach. 

Wilgotność - kluczowa cecha która określa jakość drewna.  Należy pamiętać że drewno świeże (wilgotność ok 60%) ma aż dwukrotnie mniejszą wartość opałową od drewna sezonowego (wilgotność ok 15%). Dodatkowo spalanie wilgotnego drewna sprzyja korozji elementów kominka oraz zdecydowanie trudniejsze staje się utrzymanie czystości paleniska i szyby gdyż wilgotne drewno ma niższą temperaturę spalania i potęguje efekt osmolenia. Idealne warunki do przygotowania drewna to składowanie go 16-24 miesiące w przewiewnym miejscu pod przykryciem. 

Gatunek drewna - najlepszym rozwiązaniem jest wybór drzewa liściastego które dzieli się na twarde: dąb, buk, grab, jesion oraz miękkie: brzoza, olcha, klon. Drzewo twarde jest bardziej kaloryczne, charakteryzuję się równomiernym i długim spalaniem. Wybór na opał drzew liściastych ma pozytywny wpływ na żywotność i bezawaryjność kominka. W kominach nie zaleca się palenia drewnem iglastym które zawiera dużo żywicy zanieczyszczającej podczas spalania cały kominek.

2. Brykiet drzewny - powstaje z prasowanych trocin bez substancji spajających. Charakteryzuje się wysoką gęstością i niską wilgotnością do 10% dzięki czemu jego wartość energetyczna jest wyższa od drewna. Brykiet jest produktem ekologicznym. Średnica brykietu wynosi zazwyczaj powyżej 30mm. 

3. Pellet – to wynik sprasowania z odpadów obróbki drewna: trocin, wiórów i kory. Charakteryzuje się mniejszą średnicą niż brykiet. W wyniku spalania pozostaje bardzo mało popiołu i nie wydzielają się żadne substancje toksyczne. 

Należy pamiętać by w kominku nie spalać odpadów, materiałów sztucznych itp. które powodują wydzielanie toksycznych substancji i zanieczyszczają kominek. 

Producenci

ALA
BIOMASA
darco
Italkero
John Flaminsky
La Nordica-Extraflame
pob
poujoulat
Ribimex
Realizacja sklepu internetowego SEI Weboski