Niepoprawie wypełniony formularz!

Nie udało się wysłać formularza!

Formularz został wysłany!

Masz pytania?
Podaj swój numer - oddzwonimy!
John Flaminsky
OFICJALNY PARTNER
PROGRAM
CZYSTE POWIETRZE
PELLET czy DREWNO ?
CENTRUM SERWISOWE
MASZ PYTANIA? 
ZADZWOŃ! +48608427709

Keep calm and burn pellet.
powered by John Flaminsky

blog › Czy cena jest najważniejsza?

2016-12-21
Czym kierować się przy wyborze wkładu grzewczego do projektowanego kominka? Jego designem, wykonaniem, a może ceną?
Dla większości osób podstawowym kryterium wyboru wciąż jest niska cena, jednak często wiąże się to z niższą jakością urządzenia.


Wybór odpowiedniego kominka to inwestycja na wiele lat, dlatego przy podejmowaniu decyzji o jego zakupie powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość jego wykonania. Podstawowymi elementami, na które powinniśmy zwrócić uwagę to szczelność i wytrzymałość wkładu, z jakich materiałów został wykonany oraz czy szyba pozostaje czysta po spalaniu drewna. Dla przykładu - jeżeli okaże się, że szyba szybko się brudzi, to świadczy to o złym spalaniu drewna.

Okazuje się, że najtańsze wkłady najczęściej bardzo źle spalają drewno. Przejawem tego problemu przeważnie jest zakopcona lub wręcz czarna szyba w krótkim czasie po rozpaleniu kominka. Klientów często interesuje również długość spalania jednego załadunku drewna - nie jest to jednak wskaźnik jakości. Na rynku dostępne są kominki, które “wędzą” drewno, zamiast prawidłowo je spalać. W takich przypadkach ilość drewna, która zwykle wystarcza na 2 godziny spalania, tli się przez 8 godzin, a kominek nie wykorzystuje energii zawartej w gazie drzewnym dając w ten sposób mniej ciepła, niż powinien. Na rynku bardzo często pojawiają się niestety wkłady, które okazują się też mało wytrzymałe. Jeżeli wspomniany jednorazowy wkład ulegnie uszkodzeniu, to jego naprawa będzie wiązać się z rozebraniem prawie całego kominka - co wiąże się z bardzo dużymi kosztami.
W nowoczesnym i energooszczędnym budownictwie ogrzanie całego domu kominkiem nie jest trudne. Najczęstszym problemem jest jednak przegrzanie pomieszczenia, a w konsekwencji całego domu. Kominek konwekcyjny z tanim żeliwnym wkładem generuje potężne ilości ciepła. Wtedy w bardzo krótkim czasie w pomieszczeniu robi się zbyt gorąco i dalsze użytkowanie kominka nie jest zalecane.

Do ogrzewania kilku pomieszczeń, można stosować układy mieszane z rozbudowanym systemem DGP (dystrybucja gorącego powietrza), a na obudowie zamontować kratki konwekcyjne zamykane żaluzją. W razie potrzeby szybkiego ogrzania domu uchylamy żaluzję w kratkach, a po osiągnięciu komfortowej temperatury zamykamy je. Ważnym elementem wtedy jest odpowiedni wkład, w którym korpus nagrzewać się będzie w sposób umiarkowany, co pozwoli wyeliminować zjawisko przypalania kurzu. W tym przypadku warto zastosować ceramiczną obudowę, która promieniuje przyjemnym i umiarkowanym ciepłem.

Jak widać wybór odpowiedniego kominka, wykonanego z dobrych jakościowo materiałów to inwestycja na długie lata. Pomoc fachowego doradcy i wybór tego ‘odpowiedniego’ niesie za sobą wymierne korzyści w postaci mniejszego zużycia drewna, wyższego komfortu użytkowania (np. czysta szyba), a co najważniejsze nie wpływa negatywnie na zdrowie i samopoczucie domowników. Sprawdza się więc przysłowie, że co tanie, zazwyczaj nie będzie dobre.

Producenci

ALA
BIOMASA
darco
Italkero
John Flaminsky
La Nordica-Extraflame
pob
poujoulat
Ribimex
Realizacja sklepu internetowego SEI Weboski